Godly character produces godly conduct. Conduct flows from character, character flows from belief, and belief flows from reading that builds belief. —V. Gilbert Beers

Collection: Muffin Family

The Muffin Family is a family much like yours. They live in Anytown, which is east of Anywhere, and west of Everywhere. Mommi and Poppi, with Mini and Maxi and their dog Ruff and cat Tuff, do things your family does, or should do, or shouldn’t do. But through it all, they learn to live the way God planned. Each of their stories teaches a value, a Christlike quality, that we call a Muffin Lifebuilder.

Mini and Maxi have friends and they appear from story to story. Perhaps they are friends much like the friends your children have. So join us in exciting adventures with the Muffins.

Storytelling is one of the most delightful ways to share truth. Jesus used storytelling, sometimes call parables, to communicate profound truth about God, heaven, and how we live for God. So, the Muffin Family is a storytelling treat to communicate how we should live for Jesus. This book helps your child see the transition from the Muffin Family to your family, from their home to your home, from their “should do, shouldn’t do” to your “should do, shouldn’t do.” We hope you will find the Muffins to be fun, but behind the fun, a serious learning, and lifebuilding, experience.

6 products
  • The Muffin Family Learns About Forgiveness
    Regular price
    $7.99
    Sale price
    $7.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The Muffin Family Learns About Friendship
    Regular price
    $7.99
    Sale price
    $7.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The Muffin Family Learns About Sharing
    Regular price
    $7.99
    Sale price
    $7.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The Muffin Family Learns About Generosity
    Regular price
    $7.99
    Sale price
    $7.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The Muffin Family Learns About Jealousy
    Regular price
    $7.99
    Sale price
    $7.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out
  • The Muffin Family Learns About Obeying
    Regular price
    $7.99
    Sale price
    $7.99
    Regular price
    Unit price
    per 
    Sold out